Orientace domu a místností s ohledem na světové strany

Pokud si necháváme postavit nový rodinný dům, měli bychom také zvážit orientaci domu a pokojů vůči světovým stranám. Je důležité mít dostatek světelných paprsků v pokojích, kde trávíme spoustu času a také si uvědomme, že sluneční energie, která prochází do našeho domu nám může ušetřit značnou část nákladů na energie. Základním předpokladem je zajištění přísunu slunečních paprsků do místností, kde jsou potřebné. Soukromá část pozemku by tedy měla být směřována na jih a nebo na západní stranu.

Na základě podnebí, které se u nás v ČR nachází umísťujeme obývací pokoje na strany osluněné a neobývací pokoje na strany nesluněné (severní). Pojďme si říci, jaké pokoje by měly být orientovány na jakou světovou stranu: 

technické zázemí (garáž, vstup, prádelna, chodba, koupelna,..) orientujte na stranu severní. Severní strana je chladná a bez slunečního světla. 

ložnici, jídelnu, pracovnu směřujte na východní stranu. Tato orientace Vám umožní výrazné proslunění místností v ranních hodinách.  

obývací pokoje, dětské pokoje, terasy, balkóny doporučuji směřovat na jižní, jihozápadní stranu. Je vnímána jako nejcennější ze světových stran. V zimních měsících je slunce nízko a poskytuje velmi silné proslunění obytných prostorů. Většinou během dne v obývacích pokojích nejsme, je tedy třeba, aby prostory byl prosvětlený především v odpoledních a večerních hodinách, kdy přicházíme z práce a nebo děti ze školy a mohou si tak déle hrát. 

– samostatné kuchyně můžeme orientovat na západ. Výjímku tvoří kuchyně, které jsou součástí obývacího pokoje. Tam je výhodnější směřovat kuchyň na jižní stranu. 

Shrnutí – jednoduše řečeno, v místnostech, kde budete trávit nejvíce času orientujte na jižní nebo jihozápadní stranu. Naopak prostory, kde není třeba dostatek slunečních paprsků orientujte na stranu severní.