Kvalitní realitní makléř v Praze?

.

.. tak jdeme na to. Co se Vám představí pod pojmem realitní makléř? Lhář nebo člověk, který podává nepravdivé informace? Člověk, který získává neadekvátní finanční ohodnocení za prodej nemovitosti? Nekvalifikovaná profese? Nebo naopak profese, která je velmi náročná a uznávána? Jak to vidíte Vy? V tomto článku se chci zaměřit na názor některých občanů, že realitní makléři podávají lživé informace. 

Pojďme se společně podívat na to, proč se někteří lidé domnívají, že jsou realitní makléři lháři. Realitní makléř je vždy prostředníkem mezi prodávajícím a kupujícím a tudíž spoustu informací je straně kupující předáváno. Realitní makléř pracuje se 3 druhy informací.

1) Informace veřejně dostupné z katastru nemovitostí

Za prvé jsou to informace, které jsou veřejně dostupné a čerpáme je z katastru nemovitostí. Informace typu: kdo je vlastníkem, jaká je plocha, věcné břemena, zástavní práva, zda se s nemovitostí “právně” aktuálně něco dějě a další podobné typy informací. Zde není možné, aby realitní makléř lhal, tyto informace jsou veřejně přístupné a lehce ověřitelné. Já také na všechny prohlídkové dny kientům dávám výpis z listu vlastnictví, kde si tyto informace lehce ověří. 

2) Informace od majitele nemovitosti 

Informace o nemovitosti ví pouze majitel a nebo kvalifikovaný inspektor. Jsou to otázky typu: stáří nemovitosti, rok kolaudace, stav nemovitosti, hloubka studny, elektřina a kabely, kvalita střechy, tloušťka zateplení, zatékání do nemovitosti a další. 

Některé typy informací realitní makléř nemá možnost ověřit a musí důvěřovat pravdivosti informací majiteli. Jen se nad tím zamyslete, pokládám majiteli otázky:

“Je elektřina v mědi nebo v hliníku? Je v mědi.” Mohu se podívat do zásuvky a zjistit to. Co když ale je elektřina v mědi pouze v určité části nemovitosti? Mám tedy každou zásuvku kontrolovat? Jsem já elektrikář? Posledně jsem s klientem jednu zásuvku zkontroloval, kabely byly v mědi a já mu důvěřoval, že i u ostatních zásuvek je měď také. 

“Jak je hluboká studna? 25 metrů pane inženýre.” Mám já, jako realitní makléř důvod majiteli nevěřit? Mám se jít do studny podívat a změřit si to?”

“Vidím zde v rohu prasklinu, evidujete ji také? Nebojte se, to nemá žádný vliv na stavbu, statika není narušena.” Jak já jako realitní makléř mohu ověřit, že se jedná opravdu o obyčejnou prasklinu na povrchu? 

“Jak dlouho je nemovitost neobydlena? .. 3 měsíce” … 

“Vidím zde ve sklepě vlhkost, zatéká do nemovitosti? Ne, pouze jsem v poslední době pracoval s kapalinami.” Mám tomu věřit nebo ne?

… a mohl bych s dalšími otázkami pokračovat. Některé odpovědi určitě lze ověřit a také se o to pokouším, u jiných musím pracovat s informacemi od majitele a důvěřovat mu. Případně na prohlídce je možné, aby si kupující s sebou vzal statika nebo dalšího odborníka a já to také upřímně doporučuji. Je třeba minimalizovat riziko, nekupujete rohlíky v krámu. 

Každého budoucího kupujícího zajímá kromě nemovitosti také okolí. Pro lepší představení jsou záběry z ptačí perspektivy přijatelnější, více vypovídající a zábavnější. Ale hlavně vedou ke zvýšení tržní ceny nemovitosti. 

Proč já využívám záběry z dronu v realitách?

– díky tomu vydělám majiteli více peněz z prodeje

– značné zvýšení atraktivnosti inzerce nemovitosti

– ukázka příležitostí, které nabízí okolí nemovitosti

– některé nemovitosti jdou “prodat” pouze z ptačí perspektivy (např. pozemky …)

Jak už o mně víte, na každou odbornou část procesu prodeje si najímám odborníky (homestaging, fotky, video, právní služby, …). A to stejné platí i u záběrů z dronu.

Dnes už používání dronu podléhá zákonům. Je potřeba mít oprávnění, někdy i povolení letu do určitých oblastech ale hlavně to nejdůležitější, umět to. Pokud chci pro výstup do inzerce atraktivní a zajímavé záběry, tak často pilot musí manévrovat v omezujících prostorech. Chci opravdu kvalitní výstup, a proto spolupracuji se profesionály z RealDrones, kteří jsou držitelem povolení k provádění leteckých prací – video a foto z dron s licencí. 

A co na závěr?

S využitím moderní technologie, konkrétně záběrů z dronu prodám Vaši nemovitost za větší peníze. Samozřejmě, pouze záběry z dronu nestačí ale jsou nezbytné pro dotvoření moderní a lákavé prezentace Vaší nemovitosti.

Dejte mi vědět a za chvilku posílám tým s dronem k Vám :).

3) Subjektivní názor – pravda nebo lež? 

Každý člověk má subjektivní názor a ne vše je černobílé. Kvůli tomu můžou vznikat domněnky klienta, že mu realitní makléř lže. Pojďmě si to ukázat na fotografiích. 

Tato zahrada má 355m2. Je velká nebo malá? Je dostatečná? 

Tato fotografie byla pořízena z bytu. Je lesopark daleko nebo blízko? 

Je tento obývací pokoj prostorný? 

Dokázali byste Vy vždycky nalézt pravdivou odpověď? Na určité otázky má každý z nás jiný pohled a žádná odpověď zkrátka není správná.

Závěr

Tak jako v každé profesi se najdou lidé, kteří Vám zatajují informace a nemluví pravdu. Já Vám s čistým svědomím mohu říci, že pokud to je možné, informace vždy ověřuji. V ostatních případech bohužel musím tlumočím informace od majitele. Vždy na prohlídce dávám klientovi dostatečné množství času, klidně ať si zkontroluje stav střechy nebo si na prohlídku vezme statika. Nemám s tím problém a v určitých případech to i doporučuji. 

Upřímně věřím, že i díky mému článku v určitých situacích už nebudete označovat realitního makléře za lháře a uvědomíte si, že často prezentuje informace od majitele, které nebyly možné ověřit. Já jako realitní makléř při prodeji nemovitosti vždy všechny možné dostupné informace vím a nikdy nic nezatajím, tím si můžete být naprosto jistí. ps. Věřím na karmu. Věřím, že tento přístup má spoustu lidí z nás a proto nechte své nemovitosti prodávat fér člověkem.